חברה ופנאי

קשרים אינטימיים ומיניים, החלמה בבריאות הנפש ומה שביניהם

ענבל בועז
-
05.01.2017

מעדויות של מקבלי שירות רבים עולה כי אחת המטרות המרכזיות בהשתתפותם בפעילות חברה ופנאי היא יצירת קשרים זוגיים אינטימיים ורומנטיים וכי הם מרגישים כי יצירת קשר זוגי יסייע להם רבות בתהליך ההחלמה וההשתלבות שלהם. על כן, כחלק מחיזוק המיומנויות החברתיות וקידום ההשתלבות החברתית, מתקיימות בשרות סדנאות בנושא זוגיות ומיניות בריאה . השירות החברתי ("יאללה מבלים אחרת", "סווא") בקבוצת שכולו טוב מקיים סדנאות אלה מזה מספר שנים  בכל אזורי הפעילות בארץ וניכר שהן נותנות מענה לצורך שעולה ויש להן השפעות חיוביות מאד על תהליך ההחלמה.

ההגדרה של מיניות בריאה לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO) היא אנרגיה פנימית הדוחפת אותנו למצוא אהבה, מגע, חום ואינטימיות. המיניות משפיעה על מחשבות, רגשות ואינטראקציה בינאישית. מכאן שהיא משפיעה על הבריאות הגופנית והנפשית. כיוון שבריאות היא זכותו היסודית של הפרט, גם בריאות מינית חייבת להיות זכות אנושית בסיסית. מתוקף כך השרות רואה חובה לתת כלים לקידום תחום זה בחיי המשתתפים

הסדנאות בנושא זוגיות ומיניות בריאה באות לתת כלים ומיומנויות יישומיות – כיצד לבחור את בן הזוג המתאים לי, מה אוכל לתרום לקשר זוגי והזכות ליהנות ולשלוט על האינטימיות המיניות והפוריות תוך התאמה בין עמדות אישיות ועמדות החברה. כמו כן, ישנו דגש לקבלת מידע על אורות אדומים בקשר, על זכות האדם להיות משוחרר מניצול, אפליה מינית ודיכוי. ישנה לכך שבשיח על זוגיות ומיניות קיימים הרבה פעמים מידע לא נכון, מיתוסים, אמונות טפלות או פקטורים אחרים המערבים את הדימוי העצמי. בנוסף, ניתנים כלים לגורמים המקדמים ומעכבים זוגיות, אינטימיות, מיניות ופוריות.

בגיליון הנוכחי אני מבקשת לשתף אתכם במאמר מעניין ורלוונטי שפורסם לאחרונה בנושא ולעודד ספקי ומקבלי שירות לחשוב על דרכים לשלב התערבויות מקדמות בנושא זה כחלק מהצבת המטרות השיקומיות של מקבלי שירות המביעים צורך ורצון בהקשר זה. להלן תקציר המאמר וקישור למאמר המלא.

Marie-Eve , B., Groleau, D., and Whitley, R. (2016). Recovery and severe mental illness: The role of romantic relationships, intimacy, and sexuality. Psychiatric Rehabilitation Journal, Vol 39(2), 180-182.

תקציר המאמר:

מטרת המאמר הנה לבחון את תפקיד היחסים הרומנטיים, האינטימיות והמיניות בתהליך ההחלמה בבריאות הנפש. איסוף הנתונים התבצע באמצעות ראיונות חצי מובנים בקרב 35 אנשים עם מגבלה נפשית ובאמצעות תצפית משתתפת. ניתוח הנתונים התבצע באמצעות ניתוח תמטי. מהניתוח התמטי עלה כי מרבית המשתתפים דיווחו כי יחסים זוגיים אינטימיים ו/או מיניים הכוללים מרכיבים של תמיכה רגשית מהווים מבחינתם מפתח להחלמה. אולם, רק מספר מצומצם של משתתפים היו במהלך בקשר זוגי. המשתתפים דיווחו על מספר חסמים למציאת ושימור קשרים רומנטיים כגון סטיגמה וקשיים כלכליים. מסקנות החוקרים הם כי אין מספיק התייחסות בקרב ספקי השירותים לצורך הטבעי של מתמודדים לפתח, וכי יש צורך לפתח שירותי תמיכה ממוקדים להיבט זה של חיי המתמודדים אשר לעתים קרובות מדי נעדרים מתכניות השיקום וההחלמה בבריאות הנפש.

לקריאת המאמר המלא היכנסו: http://bit.ly/2imkpAJ

התנהלות חברתית ופנאי בעידן הדיגיטלי
ענבל בועז וירדן כהן
-
11.12.2016
ילדה נושפת בפרח על רקע שדה ירוק
אחרי החגים יתחדש הכל
ענבל בועז
-
02.11.2016
התערבות לקידום אינטראקציות חברתיות SCIT – בין תיאוריה לפרקטיקה
ירדן כהן
-
13.10.2015