בלוגים

מורידים מסכות
מורידים מסכות

מורידים מסכות בוחרים בחיים

אריאל קמנסקי
-
03.09.2015

נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, אונס או גילוי עריות, מפסיקים להסתתר מאחורי טשטושים ונחשפים בקמפיין חברתי חדש

כל המצאה עונה על צורך אנושי, לולא היה מחסור קיים או בעיה ללא פתרון, לא היו נולדות המצאות. למה אני מספרת לכם את זה? בגלל קמפיין שצובר תאוצה בזמן האחרון.  קמפיין "מורידים מסכות" ביוזמתה של אורי כספי. בשונה ממציאים אחרים אורי לא איתרה צורך אלא נענתה לצורך שבער בה. הצורך למנוע את המוות המיותר הבא.

אני מאמינה שבעזרת הקמפיין נוכל להגיע להרבה עולמות, להרבה לבבות, להרבה נשמות פגועות וכואבות, למיליונים של נמרות פצועות ולתת להן את הכוח לבחור בחיים. אורי שואפת לקמפיין חובק עולם, מההכרות הקצרה שלי איתה זה אכן מה שיקרה.

 

המטרה: להיפטר מהבושה ולא להתחבא יותר

אני שואפת שהקמפיין יהפוך למסורת רבת שנים ויחולל מהפך בתפיסה החברתית ובתרבות האונס הרווחת, רווחת מדי. מגיע לנו להפסיק להתבייש כי הרי לא פגענו באיש, פגעו בנו. מסתירים אותנו, מאחורי טשטוש פנים, טשטוש קול, מאחורי אותיות. אותנו, את נפגעות האונס, גילוי העריות והתקיפה המינית. אין כמו חשיפה כדי לתת כוח לעוד נער, נערה, או צעיר/ה או נפגע/ת.

אני ואורי מכירות נפגעות שהתאבדו, שהרגישו אשמה, בושה וחוסר הכלה חברתית. הגדולה של אורי היא לא להישבר ממות אלא להתעצם ממנו. אורי נפגעת תקיפה מינית בעצמה בחרה להמשיך בדרכן של אלו שבחרו את הבחירה הכל כך קשה למות.

היא ועמה עוד משתתפי קמפיין רבים נחשפים מול המצלמה ביחד וזועקים את קולם, את קולנו ונפטרים מהבושה. אנחנו נמשיך ונלחם, נצעק ונספר לכל העולם שנעשה פה עוול, לא נתחבא יותר מאחורי טשטוש ונבהיר לעולם שאיננו אשמות בדבר ושיש להוקיע את התופעה של חברה נגועה בתרבות האונס לאלתר .

עיקרו של הקמפיין הוא – להפסיק את ההשתקה והבושה.

נפגעים ונפגעות מצטלמים לקמפיין. בקולם, בפניהם הגלויות ובשמם. הטקסט משתנה מאחד לאחרת בהתאם לרמת החשיפה שבוחרים ובאופן כללי כולל את האמירה: נפגעתי, עברתי והיום אני עומדת מולכם מפנה אצבע מאשימה ובוחרת בחיים ללא אשם, ללא בושה. כשמדובר באלפי, עשרות אלפי ומיליוני נפגעות זה כח, המון כח. חשוב להדגיש כל מי שאכפת לו, כל מי שנפשו קצה באופן שבו מתנהלים הדברים מוזמן לקחת חלק וכן, גם להצטלם.

מטרת הקמפיין היא בין היתר ליצור שיח. בין נפגעים לבין כאלו שלא. לא עוד מסכים או מסכות, לאפשר לנו לדבר, לחשוף, לשתף בפגיעה מבלי שזה יגרור מבטים או הרמת גבה. כמובן שאלו שבוחרים להצטלם עושים זאת באומץ רב, אולם גם מי שבוחר שלא להצטלם אבל לשתף את מי שמתאים לו בצורה ובזמן שמתאים לו הוא אמיץ לא פחות ואם הקמפיין ייתן דחיפה כזאת הרי שהמטרה הושגה. קשה לשמור בפנים קשה ללכת עם מסכה ועם מסך חוצץ בינינו לבין העולם.
החשיפה נותנת כח. שיתוף נותן כח.

הקמפיין נפתח בערב השקה רשמית שנערך בקריית ביאליק בהשתתפות של אורי כספי יוזמת הקמפיין, שני אלוני-עו"ד ועו"ס מנהלת מרכז סיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית מחוז צפון, טלי איזנברג- עו"ד ליצוג נפגעי עבירה ולירון לוי אביטל-שחקנית.

פאנל נשים חזקות. לאחר הפאנל התקיימה הצגה העוסקת בנושא. הערב נערך בחסות מועצת הנשים ועיריית קרית ביאליק. כמו כן הערב כלל פלאש מוב עם המסר הברור- מורידים מסכות.

ימי הצילומים נערכים כל הזמן, שיתופי פעולה נרקמים, תערוכות מוצגות.כמו כן חזרות נערכות לקראת פלאשמוב בת"א. והכל בניצוחה של אורי והלהט הבלתי נגמר שלה. אורי חזרה מחו"ל לא מזמן ועכשיו שהיא שוב איתנו היא עובדת כל הזמן תתכוננו לבאזז. מזמינה אתכם להכנס לעמוד בפייסבוק ולתמוך בין אם בחשיפה או בעזרה מאחורי הקלעים.