הערוץ האקדמי

ניוזלטר מזכירות אמנת האו"ם

ד"ר אמיר טל
-
30.09.2016

UN Enable Newsletter – הניוזלטר החודשי של המזכירות לאמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות

 

אוגוסט, 2016

ניוזלטר זה, שכותרתו UN Enable Newsletter, מתפרסם מדי חודש על ידי המזכירות לאמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות. המזכירות לאמנת האו"ם נמצאת ביחידה למדיניות חברתית ופיתוח (DSPD) ובמחלקה לכלכלה ולשירותים חברתיים (DESA) באומות המאוחדות ומשתפת פעולה עם משרדים, סוכנויות, קרנות ותכניות נוספות באומות המאוחדות, כמו גם עם ארגוני החברה האזרחית ובכללם ארגונים של אנשים עם מוגבלויות. ניוזלטר זה זמין גם באופן מקוון בכתובת: www.un.org/disabilities

 

אנו מבקשים להודות לד"ר אמיר טל, מנהל מחלקת המחקר והפיתוח בקבוצת שכולו טוב שהתנדב לתרגם את הניוזלטר לשפה העברית ולסוהא קסיס, מתמחה במחלקה של הקבוצה, אשר סייעה במלאכת התרגום. מובהר בזאת כי תרגום זה נעשה למטרות של העברת מידע בלבד. מידע זה אינו כולל תמיכה או אישור של האו"ם בנוגע למוצרים, שירותים או דעות של ארגונים או יחידים. האו"ם אינו נושא בשום אחריות בנוגע לנכונות, לחוקיות או לתוכן של ההצהרות או הדעות המוצגות לעיל.

הדברים בניוזלטר זה מובאים כלשונם ללא כל פרשנות או הבעת עמדה מצד המתרגם.

תוכן עניינים:

  • הסטאטוס של אמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות
  • היום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות
  • חדשות ממטה האו"ם
  • HABITAT III
  • חדשות מגופים נוספים של האו"ם
  • יומן אירועים בתחום המוגבלויות ברחבי העולם
  • חדשות נוספות

 

סטאטוס של אמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות (CRPD)

166 מדינות אשררו/הצטרפו ו 160 מדינות חתמו על האמנה

89 מדינות אשררו/הצטרפו ו 92 חתמו על הפרוטוקול האופציונאלי (Optional Protocol) לאמנה.

היום הבין-לאומי לאנשים עם מוגבלויות, 3 לדצמבר, 2016

 

האם אתם מתכוננים לציין את היום הבינלאומי של אנשים עם מוגבלויות (IDPD) בקהילות שלכם? אם כן החלו מעכשיו לתכנן, לארגן, לפעול! הנושא הנבחר ליום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות לשנת 2016 הוא: "השגת 17 מטרות לעתיד אליו אנו שואפים[1]". הבחירה בנושא זה נבעה מהרצון להסב את תשומת הלב ל- 17 יעדי הפיתוח בר-קיימא (SDGs) ולתכנן כיצד מטרות אלה יכולות ליצור עולם מכליל והוגן יותר כלפי אנשים עם מוגבלויות. לקריאה נוספת היכנסו:

http://bit.ly/un_idpd2016

 

תערוכת תמונות לכבוד עשור לאמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות

נפתחה ההרשמה לשליחת תמונות לתערוכת התמונות המאורגנת על ידי מזכירות האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות. שם התערוכה הינו "אמנת האו"ם (CRPD) ואתה". לאור ציון עשור לאימוץ האמנה, התערוכה של השנה תדגיש את הדרכים החיוביות בהן השפיע האמנה על אנשים ברחבי העולם. תאריך היעד להגשת תמונות הוא ה- 31.10.2016. לפרטים נוספים היכנסו: https://www.un.org/development/desa/disabilities/unepe.html

 

פסטיבל הסרטים לציון היום הבינ"ל לאנשים עם מוגבלויות

נפתחה ההרשמה לקבלת סרטים שיוצגו בפסטיבל הסרטים של מזכירות האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות אשר ייערך ביום הבינ"ל לאנשים עם מוגבלויות במטה האו"ם בניו-יורק. בפסטיבל יוצגו סרטים קצרים הקשורים לעולם המוגבלויות אשר ייבחרו בהתבסס על תכנים ומסרים אשר עשויים להעלות את המודעות לנושאים שונים בתחום המוגבלויות, תוך קידום  השתתפות מלאה ואפקטיבית של אנשים עם מוגבלויות בחברה. תאריך היעד להגשת הסרטים הוא ה- 20.11.2016: http://bit.ly/unenablefilmfestival

 

שתפו אותנו כיצד אתם מתכוונים לציין את היום הבינ"ל לאנשים עם מוגבלויות

אנא ידעו אותנו כיצד אתם מתוכננים לציין את היום הבינ"ל לאנשים עם מוגבלויות בקהילותיכם ואנו נפרסם את המידע ואת הקישור לאירוע שלכם באתר שלנו. יש לשלוח תיאור של לא יותר מ-50 מילים לדוא"ל: enable@un.org

חדשות ממטה האו"ם

פסגת האו"ם לפליטים תתכנס במטה האו"ם בניו-יורק

ב-19 בספטמבר, האסיפה הכללית של האו"ם תכנס מפגש רמי-דרג במטרה לענות על הצרכים של רבבות הפליטים והמגרים ברחבי העולם. הגירה ועקירה הנם נושאים בעלי חשיבות רבה לעוסקים בקידום מדיניות ובפרקטיקה הנוגעת לשמירה על זכויות אדם ופיתוח. למרות שהקהילה הבינ"ל הכירה בחשיבות של מתן מענה לצרכים של אנשים עם מוגבלויות בתחום של זכויות אדם ופיתוח, הייתה התעלמות היסטורית מתת-קבוצה בתוך אוכלוסיית האנשים עם המוגבלויות: מהגרים ופליטים עם מוגבלויות ומהגרי ופליטי עבודה עם מוגבלויות. לאור החסמים והאפליה הכפולה הקיימת כנגד מהגרות ופליטות עם מוגבלויות (נשים וילדות), ייערך ב-16 בספטמבר אירוע שמטרתו לכנס את בעלי העניין מתחומי הפיתוח וההומניטריות ולאפשר להם לשתף בניסיון, באסטרטגיות ובשיעורים שנלמדו בשנים האחרונות בהקשר לנשים וילדות עם מוגבלויות אשר נמצאות במצב של עקירה או הגירה מארץ מולדתן. הכנס גם יחקור את הגישות השונות החותרות לספק מענים בהקשרים של זכויות אדם, העצמה מגדרית ופעולות הומניטריות ופיתוח, תוך ראייה שתכליתה לקדם את הזכויות והרווחה של נשים וילדות עם מוגבלויות הנמצאות במצבי הגירה או עקירה. הכנס מאורגן על ידי המחלקה לכלכלה ולשירותים חברתיים באו"ם, ממשלת יפן, הנציבות לנשים פליטות ובעלי עניין נוספים בתחום. לפרטים נוספים היכנסו:

https://www.un.org/development/desa/disabilities/refugees_migrants_with_disabilities.html

 

HABITAT III – דיור ופיתוח עירוני בר-קיימא

החלה הספירה לאחור לפתיחת כנס HABITAT III

ב 17-20 אוקטובר 2016 יתקיים בקויטו, אקוודור הכנס הרב-לאומי של האו"ם בנושא דיור ופיתוח עירוני בר קיימא ((HABITAT III. בכנס זה יאומץ סדר יום עירוני חדש אשר ישמש כמפת דרכים לפיתוח בר-קיימא ומכליל בערי העולם בשני העשורים הבאים. הרשת הגלובלית הלא פורמלית בנושא פיתוח עירוני מכליל ונגיש לאנשים עם מוגבלויות, תמשיך בניסוח טיוטה של סדר היום העירוני החדש. רשת זאת, כוללת בעלי עניין שונים כגון קובעי מדיניות בממשלות של המדינות החברות, אנשי מקצוע מתחום הפיתוח העירוני, ארגוני סנגור בתחום המוגבלויות ואנשי אקדמיה. סדר היום נמצא כרגע בתהליך משא ומתן ובין ה 7-9 לספטמבר הוא יוצג במטה האו"ם בניו-יורק, באופן בלתי רשמי, בפגישות בין ממשלתיות לפני אימוצו הרשמי בכנס. לקריאה נוספות היכנסו:

http://bit.ly/unenable_urbandev

 

פורום לקידום פיתוח עירוני מכליל ונגיש

המחלקה לכלכלה ולשירותים חברתיים באו"ם (DESA) והמשרד לדיור ולפיתוח עירוני של מדינת אקוודור, בשיתוף עם בעלי עניין נוספים מתחומי הפיתוח העירוני והמוגבלויות[2], יכנסו פורום של מומחים רמי-דרג בנושא הכללת אנשים עם מוגבלויות ופיתוח עירוני נגיש בקוויטו, אקוודור. הפורום יתכנס ב-16 לאוקטובר, יום לפני הפתיחה הרשמית של HABITAT III. הפורום יכלול נציגי ממשלות, סוכנויות של האו"ם, ארגוני זכויות של אנשים עם מוגבלויות ובעלי עניין נוספים. מטרת הפורום לוודא כי סדר היום העירוני החדש יהיה מכליל ונגיש לכולם, ובעיקר לאנשים עם מוגבלויות. הפורום יאפשר העברת מידע וכלים יישומיים לקידום יצירת מציאות שבה ערי העולם יהיו מוכללים ונגישים לכולם, ללא יוצא מן הכלל. הציפייה היא כי דיוני הפורום יובילו לסדרה של המלצות שיסייעו ליישם את סדר היום העירוני החדש ולהעביר את חזונו מן הכוח אל הפועל.

לפרטים נוספים, היכנסו:   https://www.un.org/development/desa/disabilities/desa-forum-ecuador-oct2016.htm

 

פרסם חדש של DESA: יישום מיטבי לפיתוח עירוני נגיש

לקראת HABITAT III ואימוץ סדר היום העירוני החדש, המחלקה לכלכלה ולשירותים חברתיים באו"ם (DESA), בשיתוף עם קרן אסל (Zero Project) ואחרים פרסמו מסמך חדש שכותרתו: "יישום מיטבי לפיתוח עירוני נגיש". פרסום זה מספק תיאורי מקרה של יישומים חדשניים ומדיניות מתקדמת בתחום הדיור וסביבות בנויות, כמו גם תחבורה, שטחים ציבוריים ושירותים ציבוריים, לרבות שירותים מבוססי מידע וטכנולוגיית תקשורת (ICT). הפרסום מסכם עם האסטרטגיות והחידושים לקידום פיתוח עירוני נגיש. לקריאת המסמך הבלתי ערוך היכנסו:

http://bit.ly/unenable_urbandev

 

חדשות מגופים נוספים של האו"ם

 

מפגש בנוגע לקידום זכויות של נשים וילדות עם מוגבלויות

המחלקה לכלכלה ולשירותים חברתיים באו"ם והנציבות הכלכלית של האו"ם באמריקה הלטינית ובקריביים יארגנו מפגש מומחים בנושא קידום זכויות לנשים וילדות עם מוגבלויות בפיתוח ובחברה. המפגש יתקיים בעיר סנטיאגו אשר בצ'ילה ב 15-17 בנובמבר. במפגש זה ישתתפו מומחים וחוקרים בתחומי המוגבלויות, זכויות נשים, שוויון מגדרי והעצמת נשים ופיתוח חברתי וכלכלי. תוצרי המפגש יכללו סדרה של המלצות ליישום סדר היום 2030 ולקידום שוויון מגדרי והעצמת נשים וילדות עם מוגבלויות. בנוסף לכך, דברים שיעלו ויסוכמו במפגש יסייעו בהכנת דו"ח של המזכיר הכללי של האו"ם בנוגע למצבן של נשים וילדות עם מוגבלויות. לקריאה נוספת היכנסו:

https://www.un.org/development/desa/disabilities/about-us/expert-group-meetings/egm2016_women_chile.html

המושב ה-16 של הוועדה לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות

במהלך מושב שהתקיים בג'נבה בין התאריכים 15 לאוגוסט ל-6 לספטמבר, הוועדה לזכויות אנשים עם מוגבלויות של האו"ם סקרה את הדו"חות הראשוניים של קולומביה, אתיופיה, גואטמלה, איטליה, בוליביה, איחוד הנסיכויות הערביות ואורוגואי. הוועדה גם אימצה את ההערה הכללית בנוגע לסעיף 6 באמנה (CRPD) הנוגעת לזכויות נשים וילדות עם מוגבלויות וניסחה טיוטת הערה כללית לסעיף 24 באמנה העוסק בזכות להשכלה מכלילה. לצפייה בהחלטות שהתקבלו ובטיוטות היכנסו:

http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CRPD/Pages/GC.aspx, http://tbinternet.ohchr.org/_layouts/treatybodyexternal/SessionDetails1.aspx?SessionID=1052&Lang=en, and www.internationaldisabilityalliance.org/events/crpd-committees-16th-session)

 

הפורום החברתי של המועצה לזכויות אדם בסימן עשור לאמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות

הפורום החברתי לשנת 2016 יתקיים בג'נבה, שווייץ בין התאריכים 3-5 לאוקטובר. הפורום החברתי מתכנס פעם בשנה לשלשה ימי עבודה והוא מאורגן על ידי המועצה לזכויות אדם של האו"ם. הפורום מהווה מרחב ייחודי לקידום דיאלוג אינטראקטיבי בין החברה האזרחית, נציגי המדינות החברות וארגונים בין-ממשלתיים. המושב של השנה יתמקד בקידום והנאה מלאה ושווה של כל זכויות האדם וחירויות היסוד של אנשים עם מוגבלויות, לאור ציון יום השנה העשירי של אימוץ ה – CRPD. הפורום החברתי מספק פלטפורמה מכלילה שמקדמת באופן אקטיבי את סדר היום הבינלאומי לזכויות אדם.

http://www.ohchr.org/EN/Issues/Poverty/SForum/Pages/SForum2016.aspx and www.internationaldisabilityalliance.org/events/social-forum-2016

המועצה לזכויות אדם של האו"ם – עובדים לשיפור שירותי התמיכה לאנשים עם מוגבלויות באפריקה

ב 6-7 לספטמבר תיערך באדיס אבבה (אתיופיה) פגישת מומחים שמטרתה לשפר את שירותי התמיכה לאנשים עם מוגבלויות באפריקה. את הפגישה תוביל הגברת קטלינה דבנדאס אגווייר, הממונה המיוחדת מטעם האו"ם להכנת דו"ח בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, אליה יצטרפו מומחים, קובעי מדיניות ואנשי סנגור וקידום זכויות מתריסר מדינות באפריקה. בפגישה ישתתפו, בין השאר, חברי הוועד המנהל של הפורום האפריקני למוגבלויות ומומחים לזכויות אדם מהאיחוד האפריקני, האומות המאוחדות, מהאקדמיה ומהחברה האזרחית. תוצאות הפגישה ידווחו בדו"ח של הגברת אגוויר שיוצג למועצה לזכויות אדם בחודש מרץ 2017. לקריאה נוספת היכנסו:

 http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=20439&LangID=E

UNICEF – קול קורא למלא סקר מקוון בנוגע להתפתחות בגיל הרך

כוח המשימה להתפתחות בגיל הרך (ECDTF) של השותפות הגלובלית לילדים עם מוגבלויות (GPcwd), בשיתוף עם UNICEF ומכון RISE עורכים סקר מקוון בנוגע לתכניות התערבות לגיל הרך לילדים[3] (מגיל לידה ועד גיל 8) עם עיכובים התפתחותיים, מוגבלויות או התנהגויות לא טיפוסיות. תוצאות הסקר יסייעו בבניית פרופיל של הישגי התכניות השונות ולמיפוי גלובלי של היישומים המיטביים בתחום. הסקר יסייע גם בגיבוש המלצות לפיתוח ויישום תכניות והתערבויות לגיל הרך, לקידום החלפה של מידע ולמידה גלובלית משותפת. אם הארגון שלכם אינו עובד עם ה-  ECD אנא העבירו הודעה זאת לקולגות שלכם. מועד ההגשה הנו ה- 15 בספטמבר.

https://www.surveymonkey.com/r/ECDEnglish or inclusiveecdmapping@gmail.com.

מציינים עשור לאמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות באמריקה הלטינית ובקריביים

בחמישי ביולי, הנציבות הכלכלית של האו"ם באמריקה הלטינית ובקריביים השתתפה באירוע לציון עשור לחתימה על אמנת האו"ם והפרוטוקול האופציונלי בצ'ילה. במהלך האירוע, הוצגו האתגרים וההישגים שביישום ה- CRPD בצ'ילה, כגון חקיקת חוק השירות הלאומי למוגבלויות (National Disability Service, חוק מספר 20.422), השלמת הסקר הלאומי השני למוגבלויות שנערך בשנת 2015, וההצעה לקבוע מכסת תעסוקת של עובדים עם מוגבלויות במטרה לקדם את הכללתם בשוק החופשי של אנשים עם מוגבלויות. לקריאה נוספת היכנסו:

http://www.senadis.gob.cl/sala_prensa/d/noticias/5967/chile-conmemora-los-10-anos-de-la-convencion-de-naciones-unidas-sobre-los-derechos-de-las-personas-con-discapacidad

ארגון העבודה הבינ"ל – המפגש השנתי השלישי של הרשת הגלובלית לעסקים ומוגבלויות

הרשת הגלובלית לעסקים ומוגבלויות (GBDN) של ארגון העבודה הבינ"ל תקיים את הפגישה הגלובלית השלישית שלה ב-12 באוקטובר במטה הארגון בג'נבה, שוויץ. בפגישה זאת יתקיים רב שיח בין חברי הרשת, חברות ועסקים גלובליים ומקומיים, מוסדות אקדמיים וארגונים גלובליים ואזוריים של אנשים עם מוגבלויות – אשר ידונו בדרכים לקידום תעסוקת סטודנטים ובוגרים עם מוגבלויות, אסטרטגיות ותכניות לצמצום סטיגמה וסטריאוטיפים כלפי אנשים עם מוגבלויות, דרכים ליישום מיטבי של תכניות לקידום הכללת אנשים עם מוגבלויות, תעסוקה נתמכת, ואסטרטגיות לשימור עובדים אשר הפכו לאנשים עם מוגבלות במהלך עבודתם. לקריאה נוספת היכנסו:

http://www.businessanddisability.org/index.php/en/news-and-events/news/420-global-meeting-2016

 

סדנה לפיתוח מדיניות בתחום הנגישות האלקטרונית במזרח אפריקה

איגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי (ITU) , בשיתוף הקהילה המזרח אפריקנית (EAC), יערכו סדנה (6-7 באוקטובר, 2016) בנושא פיתוח מדיניות לקידום נגישות אלקטרונית במזרח אפריקה. הסדנה תיערך בניירובי, קניה ותאורגן על ידי רשות התקשורת של קניה. ממשלות ברחבי העולם בוחנות ומיישמות מגוון גישות במטרה לוודא כי קיימת נגישות אוניברסלית למידע הדיגיטלי, בעיקר לאנשים עם מוגבלויות. זאת במטרה לקדם הכללה ונגישות דיגיטלית לכולם. מטרת סדנה זאת היא לדון ולפתח המלצות לקובעי המדיניות במדינות מזרח אפריקה בתחום הנגישות לטכנולוגיות מידע ותקשורת. בהמשך לכך, הכוונה היא כי לאחר תיקוף ואישור המלצות אלה, הן ייושמו ברמה הלאומית בכל אחת מהמדינות החברות בקהילה המזרח אפריקנית. המלצות אלה גם יוכלו לשמש בהמשך את כלל המדינות ביבשת אפריקה. לקריאת נוספת היכנסו:

http://www.itu.int/en/ITU-D/Pages/E_accessibility_EastAfrica.aspx

 

אונסק"ו – קול קורא להגשת מועמדות לפרס להעצמה דיגיטלית של אנשים עם מוגבלויות

פורסם הקול קורא למועמדות לפרס אמיר ג'אבל אל אחמד אל ג'אבר אל סבהה לקידום העצמה דיגיטלית לאנשים עם מוגבלויות. מטרת הפרס היא לתגמל את תרומתם יוצאת הדופן של יחידים וארגונים המקדמים את הכללתם ואיכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות בחברה באמצעות יישום יעיל, חדשני ומכליל של פתרונות דיגיטליים. את הגשת המועמדות יכולים להגיש יחידים וארגונים ממשלתיים וחוץ ממשלתיים אשר להם יחסים רשמיים עם אונסק"ו (UNESCO). הסכום הכולל של הפרס הדו-שנתי הנו 40,000$ והוא יחולק באופן שווה בין הזוכים. את הבקשות לפרס יש להגיש עד לתאריך 15.09.2016, בשפות האנגלית או הצרפתית. להלן הקישורים לטפסי הפרס ליחידים או לארגונים, באנגלית: http://en.unesco.org/prizes/digital-empowerment או בצרפתית: http://fr.unesco.org/prizes/digital-empowerment

 

הבנק העולמי – מיישמים תכנית הגנה חדשה ומכלילה

ברביעי לחודש אוגוסט, 2016, חברי הדירקטוריון של הבנק העולמי אישרו את התכנית הסביבתית והחברתית החדשה שמטרתה להרחיב את ההגנה למיזמי השקעות במימון הבנק. אמצעי ההגנה שנסקרו בתכנית זאת התקבלו לאחר עבודה של כמעט 4 שנים עם ממשלות ברחבי העולם, מומחים בתחום הפיתוח וארגוני החברה האזרחית ובכללם ארגונים של אנשים עם מוגבלויות. במהלך עבודה זאת נערכו פגישות וראיונות עם כמעט 8,000 בעלי עניין מ-63 מדינות. התכנית החדשה מתייחסת באופן ישיר לאמצעי הגנה לאנשים עם מוגבלויות אשר יגנו עליהם מתנאי עבודה לא בטוחים. בנוסף לכך, היא מעודדת לווים לספק התאמות לאנשים עם מוגבלויות על מנת להתאים את מקום העבודה לעובדים עם מוגבלויות, וכן לספק את כל המידע באופן נגיש.

בנוסף, הבנק העולמי פרסם הוראה בנוגע לניהול סיכונים בהקשר לאוכלוסיות מוחלשות ואשר רלוונטית גם לאנשים עם מוגבלויות. לפרטים נוספים היכנסו:

http://consultations.worldbank.org/consultation/review-and-update-world-bank-safeguard-policies

 

הרצאת TEDx בנושא פיתוח מכליל

שרלוט מקיין-נלפו (Charlotte McClain-Nhlapo), אשר משמשת כיועצת הכללית בתחום המוגבלויות בבנק העולמי, העבירה הרצאה TEDxTALK שכותרתה: “Why it is time to make Inclusive Development inclusive.”. בהרצאתה, אשר נערכה מול קהל שכלל סטודנטים ואנשי מקצוע צעירים בתחום הפיתוח, הגברת מקיין-נלפו קראה תיגר על האמונות המוטעות בנוגע לאנשים עם מוגבלויות והציגה טיעונים משמעותיים לשאלה מדוע תהליכי הפיתוח צריכים להיות מכלילים לאוכלוסיית האנשים עם המוגבלויות. לצפייה היכנסו:

https://www.youtube.com/watch?v=cQg-jnOfHPQ&feature=youtu.be

יומן אירועים בינלאומי

אנא שלחו לנו מידע על אירועים בינ"ל חשובים בתחומי המוגבלויות השונים כך שנוכל להוסיף אותם לרשימה בגיליונות הבאים: enable@un.org  

הרשימה מופיעה גם באתר שלנו:

 www.un.org/disabilities/default.asp?id=1627

 

2016

 

7-18 בספטמבר: המשחקים הפרה אולימפיים, ריו דה ז'נרו, ברזיל

 http://www.paralympic.org/rio-2016

19 בספטמבר: פסגת האו"ם בנושא פליטים ומהגרים, מטה האו"ם בניו-יורק

https://refugeesmigrants.un.org/summit

 

19-25 בספטמבר: השבוע הבינ"ל לחירשות

https://wfdeaf.org/news/iwd-2016-will-take-place-theme-sign-language-equal-19-25-september

 

27-29 לספטמבר: הקונגרס העולמי השני לשיקום קהילתי, קואלה למפור, מלזיה

http://www.2ndcbrworldcongress.com/

3-5 באוקטובר: הפורום החברתי של האו"ם, ג'נבה, שוויץ

http://www.ohchr.org/EN/Issues/Poverty/SForum/Pages/SForum2016.aspx

 

16 באוקטובר: הפורום של  המחלקה לכלכלה ולשירותים חברתיים באו"ם, לנגישות והכללת הפיתוח העירוני לאנשים עם מוגבלויות, קוויטו, אקוודור

www.un.org/disabilities

17-20 באוקטובר: Habitat III, כנס של האו"ם בנושא דיור ופיתוח עירוני בר קיימא, קוויטו, אקוודור

www.habitat3.org

25-27 באוקטובר: הקונגרס הבינ"ל ה-23 לשיקום, אדינבורג, בריטניה

http://www.riglobal.org/save-the-date-ri-world-congress-2016

 

3 בדצמבר: היום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות

http://bit.ly/undisabilityidpd

2017

 

ינואר 2017: פורום הנתונים העולמי של האו"ם, קייפטאון, דרום אפריקה

 

http://sd.iisd.org/events/world-forum-on-sustainable-development-data-world-data-forum/

 

8-10 בנובמבר: הכנס הבין-לאומי של הפדרציה העולמית לאנשים עם חירשות, בודפשט, הונגריה

golob@congressline.hu, http://wfdbudapest2017.com

 

22-26 במאי: מפגש הפלטפורמה הגלובלית להפחתת סיכון מאסונות, קנקון, מקסיקו

http://www.unisdr.org/conferences/2017/globalplatform

 

חדשות נוספות

הבהרה כללית (DISCLAIMER): המידע בחלק זה נשלח על ידי בעלי עניין שונים, שאינם קשורים לגופי האו"ם, במטרה להעביר מידע לקוראי הניוזלטר. מידע זה אינו מהווה תמיכה או אישור של האו"ם בנוגע למוצרים, שירותים או דעות של ארגונים או יחידים. האו"ם אינו נושא בשום אחריות בנוגע לנכונות, לחוקיות או לתוכן של ההצהרות או הדעות המוצגות לעיל.

 

שבוע המודעות הבינלאומי לחירשות, 19-25 בספטמבר 2016

 שבוע המודעות הבינלאומי לחירשות יצוין השנה בסימן האמרה "עם שפת הסימנים אני שווה". מטרת יום המודעות הבינלאומי היא למשוך את תשומת הלב לזכויותיהם של אנשים עם חירשות ולנושאים משיקים כגון: זכויות מלידה, זהות, שוויון בשפה, חינוך דו-לשוני, השתתפות שווה, למידה לאורך החיים, שוויון הזדמנויות ונגישות. בשבוע זה יצוינו גם אבני דרך מרכזיות בתחום כגון 65 שנים להקמת הפדרציה העולמית לחירשים, עשור לאמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, ושנה ליישום סדר היום 2030 ומטרות הפיתוח בר-קיימא. שבוע המודעות, אשר הושק בפעם הראשונה בשנת 1958, ברומא, איטליה, נחגג מדי שנה ברחבי העולם, ברמה הגלובלית וברמה המקומית. לפרטים על אירועי שבוע המודעות, היכנסו:

https://wfdeaf.org/news/iwd-2016-will-take-place-theme-sign-language-equal-19-25-september

קול קורא לספקי טכנולוגיה מנגישה להציג את מוצריהם שירותיהם בכנס השנתי של Zero Project

הכנס השנתי של Zero Project מהווה הזדמנות לשיתוף והחלפת רעיונות של בעלי עניין שונים מכל רחבי העולם בנוגע לחייהם של אנשים עם מוגבלויות. לנוכח העובדה כי Zero Project מעודד ומקדם חדשנות, בכנס השנתי יוצגו טכנולוגיות חדשניות התומכות בנגישות בכנסים, כולל השתתפות וירטואלית. מארגני הכנס יאפשרו לספקי טכנולוגיה נבחרים להציג את המוצרים והשירותים שלהם בכנס כגון: כתוביות, תדבור (הפיכת טקסט לדיבור), הפיכת דיבור לטקסט, פירוש שפת סימנים ומערכות מידע, תרגום שפות, השתתפות מרחוק, פישוט לשוני, חיבור ורישות, פלטפורמות לשיתוף והצגת מידע. גורמים אשר מבקשים להציג את המוצרים והשירותים שלהם מוזמנים ליצור קשר באמצעות המייל: w.kainz@zeroproject.org עד ה-18 לספטמבר, 2016. במייל יש להציג בקצרה את המוצרים/השירותים להנגשת כנסים המוצעים על ידי החברה. לאתר של Project Zero היכנסו: http://zeroproject.org

אפליקציה חדשה לאנשים עם מוגבלויות מבית האיגוד העולמי למוגבלויות

האיגוד העולמי למוגבלויות (WDU) ישיק בקרוב את אפליקציית ה- "WDU Mobile Application" שמטרתה להוות משאב של ידע ומידע לאנשים עם מוגבלויות אשר יוכלו באמצעותו, בקלות ובמהירות, לגשת למידע רב ערך על נושאים הנוגעים לזכויותיהם. אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם יוכלו גם לקבל באמצעות האפליקציה גישה לשירותים איכותיים מכל רחבי העולם ולהתחבר, לקיים יחסי-גומלין ולבנות ולחזק את הרשתות החברתיות שלהם. האפליקציה תהווה מערכת אקולוגית חכמה ואינטראקטיבית לאנשים עם מוגבלויות בתחומי בריאות, חינוך, גיוס למקומות עבודה, תרבות, ספורט, שירותי שיקום, תיירות נגישה, בנקאות, שירותי קניות ועוד. האפליקציה תוצג ביום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות (3 בדצמבר, 2016) וכן בעצרת הכללית של הארגון ב 2017 ובאירועים נוספים. לאתר הארגון היכנסו:

 http://www.worlddisabilityunion.org

מיזוג בין היוזמה הגלובלית למידע ותקשורת מכלילים לבין האיגוד הבינ"ל לאנשי מקצוע בתחום הנגישות

G3ict, היוזמה הגלובלית למידע ותקשורת טכנולוגית מכלילים רכשה את האיגוד הבינלאומי לאנשי המקצוע בתחום הנגישות (IAAP), במטרה לקדם את מקצוע הנגישות בקנה מידה עולמי דרך רישות (networking), חינוך והסמכה בכל הנוגע לקידום נגישות דיגיטלית. תכנית ההסמכה של ה IAAP זמינה ב-630 מרכזי הסמכה בכל רחבי העולם. השגריר לואיס גלגוס (Luis Gallegos), המשמש כיו"ר הדירקטוריון של G3ict ואשר שימש כיו"ר לשעבר של הוועדה המכינה בעצרת הכללית באו"ם בנוגע לאמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, אמר כי מיזוג זה מספק מענה מידי למחסור באנשי מקצוע מיומנים בתחום הנגישות; מחסור אשר מהווה חסם משמעותי ליישום מלא של אמנת האו"ם. לקריאת ההודעה לעיתונות בנוגע למיזוג זה היכנסו:

http://g3ict.com/press/press_releases/press_release/p/id_99

קול קורא של ארגוני החברה האזרחית לקידום השוויון המגדרי בוועדת האו"ם ל CRPD

הצטרפו לברית הבינ"ל למוגבלויות (IDA), לקונסורציום הבינ"ל למוגבלויות ופיתוח (IDDC) ולקמפיין לשוויון מגדרי בראייה בינ"ל (GQUAL) בקריאה לפעולה לקדם שוויון מגדרי בוועדת האו"ם ליישום האמנה בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות. החל מהראשון בינואר 2017, הוועדה תכלול 18 חברים, 17 גברים ורק אישה אחת. לקריאת הקול קורא היכנסו:

www.internationaldisabilityalliance.org/activities/call-action-promote-gender-parity

פרסום חדש בנושא אלימות כנגד ילדים עם מוגבלויות

Plan International"" פרסמו מחקר חדש בנושא אלימות כנגד ילדים עם מוגבלויות ועל הגישה שלהם להגנה. המחקר שכותרתו "הגנו עלינו! הכללת ילדים עם מוגבלויות בתהליכי הגנת ילדים" נערך על ידי בית הספר הלונדוני להיגיינה ורפואה טרופית[4]. מסמך זה מתעד את הרמות הגבוהות מאוד של אלימות בית-ספרית כנגד ילדים עם מוגבלויות, מתריע על חסמים משמעותיים  בתוך מערכת הגנת ילד אשר מונעים מילדים עם מוגבלויות לדווח על אלימות כלפיהם ולבקש תמיכה וכן מספק המלצות בנושא. לקריאת תקציר מנהלים נגיש ואת דו"ח המחקר המלא, היכנסו:  http://plan-international.org/protect-us

דו"ח על ילדים עם מוגבלויות בסרביה החיים במוסדות

ארגון ה"Human Rights Watch" (HRW)  פרסם דו"ח חדש המתאר את חייהם של ילדים עם מוגבלויות אשר גרים במוסדות המדינה בסרביה. הדו"ח מתבסס על 118 ראיונות עם ילדים וצעירים עם מוגבלויות, משפחותיהם, הסגל במוסדות, מומחים ופקידי ממשל. HRW מגלה כי אנשי מקצוע מתחום הבריאות מייעצים להורים, לעתים רבות, לשים ילדיהם עם המוגבלות במוסד, בגלל סיבות כמו עוני, סטיגמה, אפליה, וחוסר בגישה לשירותי בריאות ושירותי תמיכה בקהילה. HRW מציין גם כי בעוד שנעשתה התקדמות מסוימת בהגנה על זכויותיהם של ילדים עם מוגבלויות, יותר צריך להיעשות על מנת למנוע מציאות שבה ילדים עם מוגבלויות חיים במוסדות המדינה. בנוסף, מומלץ לספק תמיכה אשר תאפשר לילדים עם מוגבלויות לחיות עם משפחותיהם או בחלופות תואמות בקהילה.

לקבלת מידע נוסף על מחקר זה, ניתן לפנות ל- Emina Cerimovic במייל: cerimoe@hrw.org או ל  Shantha Rau Barriga במייל: barrigs@hrw.org. לקריאה נוספות על המחקר היכנסו:

https://www.hrw.org/report/2016/06/08/it-my-dream-leave-place/children-disabilities-serbian-institutions

AHRC ניו-יורק לקידום תעסוקת אנשים עם מוגבלויות

חברת AHRC שירותי תעסוקה (ניו-יורק) הוקמה על מנת לקדם קשר אפקטיבי בין מעסיקים ובעלי עסקים לבין דורשי עבודה. במהלך 30 השנים האחרונות, השירותים של החברה ביצעו התאמות שהוכחו כיעילות בין המעסיקים ודורשי העבודה תוך התמקדות ביכולת הייחודית של כל אדם. ההתאמה הנכונה בין מחפש העבודה למשרה המתאימה לרצונותיו ולכישוריו הובילה להתמדה טובה יותר במקום העבודה ולכך שאנשים עם מוגבלויות משגשגים במקום עבודתם.  חברת AHRC הנה חברה ללא כוונת רווח, אשר נוסדה בשנת 1949, ומשרתת אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ומוגבלויות התפתחותיות נוספות ונערים מקבוצות כלכליות מוחלשות. יחידים או גופים המבקשים ללמוד מהניסיון של AHRC בכל הנוגע להעסקת אנשים עם מוגבלויות מוזמנים לפנות במייל: Shauna.lozada@ahrcnyc.org

 

דרכי התקשרות

 

Secretariat for the Convention on the Rights of Persons with Disabilities

Division for Social Policy and Development (DSPD)

Department of Economic and Social Affairs (DESA)

S-2906, United Nations Headquarters, New York, NY 10017, USA.

 

היה מעודכן! הראה מעורבות!

Facebook: www.facebook.com/pages/United-Nations-Enable/196545623691523

Twitter: http://twitter.com/UN_Enable

Website: www.un.org/disabilities.  Email: enable@un.org

 

להרשמה לניוזלטר:

http://www.un.org/disabilities/default.asp?id=312

 

להסרה מרשימת התפוצה:

http://esamail.un.org/u?id=%%memberidchar%%&o=%%outmail.messageid%%&n=T&e=%%emailaddr%%&l=enable_news

 

 

[1] "Achieving 17 Goals for the Future We Want"

[2] UN Secretary-General’s Special Envoy on Disability and Accessibility, Secretariat of UN Habitat III, Global Alliance on Accessible Technologies and Environments (GAATES), Rehabilitation International, Disabled People’s International, Essl Foundation, The Nippon Foundation and the Global Network on Disability Inclusion and Accessible Urban Development

[3] inclusive early childhood development (ECD) and early childhood intervention (ECI)

[4] London School of Hygiene and Tropical Medicine

השחקנית גלן קלוז בסרטון נגד סטיגמה
קבוצת שכולו טוב
-
15.10.2015
הרצאה מרתקת של אלינור לוגן, המתמודדת עם מחלת הסכיזופרניה בכנס Tedx
קבוצת שכולו טוב
-
15.10.2015
Tedx סיפור ההחלמה של גלנון מילטון, מעורר מחשבה והשראה רבה
קבוצת שכולו טוב
-
15.10.2015
מהו באמת ההבדל בין תחלואה גופנית לנפשית?
קבוצת שכולו טוב
-
23.03.2016
התערבות מוכנות לשיקום בבריאות הנפש
ד"ר אמיר טל
-
03.09.2015